România, datorită aşezării geografice şi structurii geologice complexe a scoarţei pămantului, dispune de o mare bogăţie de factori naturali de cură — ape minerale, mofete, nămoluri, lacuri terapeutice — răspandite cu generozitate pe aproape întreaga suprafaţă a ţării, în diferite zone climatice.
Pe teritoriul ţării noastre există aproape toate tipurile de ape cunoscute — oligominerale, alcaline, alcalino-teroase, clorurate sodice, iodurate, sulfatate, feruginoase, arsenicale, sulfuroase, carbogazoase, radioactive etc. — cu o foarte mare varietate în privinţa compoziţiei chimice, a gradului de mineralizare şi a temperaturii lor.
Mofetele (emanaţii naturale de gaze terapeutice) con
ţin bioxid de carbon sau hidrogen sulfurat, iar nămolurile terapeutice sunt de tip sapropelic, de turbă şi mineral.
Ţara noastră dispune, de asemenea, de tipuri variate de climat, în raport cu unităţile geografice şi cu altitudinea (climat de litoral, de campie, de dealuri şi coline, de munţi mijlocii şi înalţi).
Se cunoaşte că o serie de factori naturali de cură au fost utilizaţi pentru tratament cu aproape două milenii în urmă, dovezi materiale atestand că romanii au folosit apele minerale de la Baile Herculane în scopuri terapeutice.
In decursul timpului, descoperirea de ape minerale şi namoluri a creat premisele apariţiei unor stabilimente balneare, la început mai rudimentare, care începand din secolele XVIII şi XIX s-au dezvoltat treptat.
După cel de-al doilea război mondial, baza materială a statiunilor a fost modernizată extinzandu-se şi diversificandu-se intr-un ritm vertiginos, mai ales, în ultimul deceniu. Ţara noastra dispune azi de peste 160 de staţiuni şi localităţi cu factori curativi naturali. în multe dintre ele, destinate tratamentului cu factori naturali, s-au construit unităţi moderne de tipul boldurilor de cură şi complexelor sanatoriale, în care serviciile de cazare, masă şi tratament sunt oferite in cadrul aceleiaşi clădiri (ex. Băile Felix, Băile Herculane, Sovata, Băile Tuşnad, Covasna, Căciulata, Amara, Sangeorz-Băi, Mangalia, Slănic etc.).
Investiţiile actuale şi cele viitoare pun în continuare accentul pe dezvoltarea acestor tipuri de construcţii, permiţandu-se astfel ca tratamentul să poată fi administrat cu aceeaşi eficacitate în tot cursul anului, nu numai în sezonul cald. In bazele moderne de tratament construite în staţiuni, s-au creat condiţii optime de utilizare complexă a factorilor naturali de cură, pe baza rezultatelor obţinute în cadrul cercetării ştiinţifice medicale, în paralel cu factorii naturali de cură, staţiunile balneoclimatice dispun însă şi de o largă gamă de proceduri terapeutice care folosesc factorii fizici artificiali grupaţi în secţiile dc fizioterapie. Acestea cuprind compartimente de electroterapie, hidroterapie, mecanoterapie, pneumoterapie şi altele, dotate cu instalaţii şi aparatură modernă.